mirmirik / günlük / Panzerkampfwagen VI Ausf. E Tiger I

Panzerkampfwagen VI Ausf. E Tiger I

Posted on

Hersey, kadim dost Ozan ` in bana Company Of Heroes oyununu getirmesi ile basladi. Oyunun senaryo kismini bitirdikten sonra, ne yalan söyleyeyim Almanya` nin(Axis) gücüne hayran kalmistim. Özellikle zirhli birlikleri ve tanklari sayesinde oyunu ne kadar güçlestirdikleri ve bana saatlere mal olmalari düsünülürse bu pek de olmayacak gibi degildi. Daha sonra II. Dünya Savasi hakkinda yazilmis romanlara yöneldim. Bu konuda neredeyse ‘guru’ sayilan Sven Hassel ile tanismam pek zaman almadi. Moruk, Barcelona, Lejyoner, Porta, Gregor Martin, Julies Heide ve tabi ki Sven karakterleri yazarin ilk kitabindan su anda okudugum 9. kitabina kadar hep savasin ne kadar salakça oldugunu haykirip durdular kulagima. Bu karakterlerin ‘tank crew member’ olmalarindan dolayi sanirim, ‘Tiger I’ kodlu II. Dünya Savasi Alman savas makinasi ile ilgilenmeye basladim ve internet üzerinde bu öldürücü araç hakkinda oldukça fazla bilgiye ulastim.

Internet üzerindeki aramalarimda PanzerColor isimli bir maket / model yapim sitesine rastladim. Bu sitedeki insanlar plastik modeller ile ilgili -benim açimdan- inanilmaz bilgilere sahiptiler. Siteyi gezerken, ortaokul yillarimda sevgili Gökhan abimin bana maket helikopterler getirmesi ve bunlari yapmak için çabaladigimiz saatler aklima geldi. Bir anda, Tiger I maketine sahip olmayi düsündüm ve ayni gece sitenin sahibi ve editörlerinden Murat Özgül` e e-posta attim. E-postam` da yazimin öncelerinde anlattiklarimi aktardim ve bana eski günlerimi hatirlattigi için tesekkür ettim. Ertesi gün gidip bir Tiger I maketi satin aldim. Gerçi ancak bir hafta sonra basina oturabildim ama olsun. Murat Özgül ` den gelen yapici yorumlarin çok büyük faydasini gördüm.

Bu günlerin üzerinden yaklasik 1.5 ay geçti ve ben bir acemi olarak hala maketim ile ugrasiyorum. Boyalar, dioramalar, eskitmeler(weathering imis gavurcasi) arasinda bogusuyorum. Yillar sonra beni gerçeklikten koparan güzel bir ugrasa girdim. Maketimin yapim asamasi ile ilgili fotograflar çekmeye çalisacaktim ama bir yandan unutkanlik, bir yandan da pil sorunu(!) beni bundan alikoydu. Umarim pil sahibi olmam yakin olur ve siteye maketin fotograflarini ve yapmaya çalistiklarimi ekleyebilirim.

Tiger I ile ilgili bir kaç link var asagida. Ugrasmak isteyenler ya da ilgisi olanlar için yardimci olur umarim:

Bu Wikipedia` daki Tiger I referansi ,
Bu Tiger I information Center ,
Bu da Nazi propagandasi için çekilmis filmlerden parçalar (Sven Hassel okumuslar için sahane)

One thought on “Panzerkampfwagen VI Ausf. E Tiger I

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top