mirmirik / günlük / MuffinMaker v1.0b

MuffinMaker v1.0b

Posted on

FriendFeed, Facebook gibi sosyal ağlarda fotoğraf yüklemeleri öncesi uğraşlar, oldukça zamanımı alıyordu. Müge’ nin veya benim sitelerimize fotoğraf atma işi de aynı şekilde Photoshop’da can sıkıcı işler yapmak ile geçiyordu. PhotoShop’da fotoğraflara logo eklemek, boyutunu küçültmek vb. işleri yapan action’lar ile uğraşmak yerine dün gece bir program yazmaya karar verdim ve ortaya MuffinMaker çıktı. İki yıl kadar önce sevgili dost Peri  için buna benzer bir şey yazmıştım. Ona bir iki özellik daha ekleyip hem kendimize hem de kullanmak isteyenlere yararlı olmak istedim. Program, kaynak olarak verdiğiniz dizinde bulunan tüm JPG ya da GIF dosyaları (seçime bağlı) okuyor. Her dosyayı sizin belirlediğiniz şekilde küçültüp büyütüyor. Aynı anda eğer belirtilmişse her resme transparent olarak WaterMark(logo vb.) bir resim ekliyor.  Küçültme işlemini ister yüzde vererek (tüm kaynak dosyaları %20′ sine küçült gibi), ister yükseklik ya da genişlik vererek(tüm dosyaların genişliği 400px olsun gibi) yapabiliyorsunuz. Dilerseniz yüksekli ve genişlik oranını sabit tutarak da küçültme işlemlerini yap diyebiliyorsunuz.

Örnek üzerinde gideyim biraz daha anlaşılabilir olur sanırım. Diyelim ki sizin elinizde 3872px genişliğinde ve 2592px yüksekliğinde resimleriniz var ve bunların boyutunu küçültüp web’ e atacaksınız. Bu resimlere aynı zamanda bir de sitenizin logosunu eklemek istiyorsunuz(Bu boyutlar NikonD60 – large resim boyutu). Yapmanız gerekenler şunlar.

1. Tüm resimleri bir dizin altına toplamalısınız. “Kaynak Dizin” olarak burayı kullanacaksınız. Yazının ilerleyen yerlerindeki örnek ekran görüntülerinde ben “D:\Personal\Photos\D60\TEST_Picasso” dizinini verdim Kaynak Dizin olarak.

2. Buradaki resimlerin işlendikten sonra kaydedileceği bir dizin açmanız da yararlı olur düzen ve kolaylık açısından. Ben “Hedef Dizin” değeri olarak “D:\Personal\Photos\D60\TEST_Picasso\t” belirttim. Dilerseniz aynı dizin üzerinde farklı isimler ile de kaydetme işlemini yapabilirsiniz.

3. Hedef dizinde dosya isimlerini de düzgün vermeniz için uygulamadaki “Yeni dosyaların başlangıç karakteri” ve “Yeni dosyaların bitiş karakteri” özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu alana yazacağınız karakterler hedef dizindeki yeni dosyaların isimlerinin başına ve sonuna eklenecek. Örnekte ben başlangıç olarak “TS_” ve bitiş olarak da “_2009” karakterlerini kullandım ve bu sayede hedefe kopyalanan DSC0001.JPG dosyasının ismi de “TS_DSC0001_2009.JPG” olarak değişecek. Bir sonraki sürümde bunlara otomatik sayı verme özelliği de eklemek istiyorum.

4. Her yeni resme bir de watermark(logo diyelim bundan sonra sevmedim bu kelimeyi) eklemek için “WaterMark” bölümünden sitenin PNG formatındaki logosunu seçtim. PNG şart değil, JPG ya da GIF resim de seçebilirsiniz. Ancak transparent özelliğindeki bir PNG’ nin daha verimli olacağını söyleyebilirim.

5. WaterMark resminin hedefte hangi konumda bulunacağını seçtim. Buradaki seçenekleri bir sonraki sürümde çoğaltacağım. Şimdilik Sol Üst, Sağ Üst, Merkez(Resmin yükseklik ve genişliğine göre tam ortası), Sol Alt ve Sağ Alt seçenekleri mevcut. Bir sonraki sürümde sağ/sol boşluğu pixel olarak giriş yapabileceğiniz serbestliği vermek istiyorum.

6. WM için bir ipucu var. WM Bölümünde gördüğünüz “Çevrim sonrası yerleştir”gibi garip bir Türkçe’ye sahip yeri işaretlediğinizde, logo resminizi küçültme işlemi sonrasında resme yerleştirmekte uygulama. Yani sizin resminiz 3000 küsur pixel ve logonuz sadece 80 pixel’se ve küçültmeyi %20′ ye ayarlarsanız aslında bu yeri işaretlemeden pek de işe yarar bir görüntü elde edemezsiniz. Çünkü burayı işaretlemeden çevrim yapar ve logo eklerseniz, uygulama 3000px’ lik resme ilk önce 80px’ lik logoyu ekler daha sonra yeni resmi 600px’ e kadar düşürür ve logo neredeyse görünmez olur(yaklaşık 16px kalacaktır logo). Oysa burayı işaretlemiş olsaydınız, resim ilk önce 600px’ e indirilecek daha sonra 80px’ lik logo yerleştirilecekti.

Neyse; uzun lafın kısası fazla bir zamanım olmadığı için bu kadarını çıkarabildim. CodeProject sitesindeki Image ve GDI+ ile ilgili kodlardan faydalandım. Yeni güncellemeleri de burada yaymayı düşünüyorum. Uygulamanın kullanımı ile ilgili resimler aşağıda:

Programı şu adresten indirebilirsiniz: http://mirmirik.com/Download/Muffinmaker.rar

GÜNCELLEME: Uygulamanın ikinci sürümüne şuradaki yazıdan ulaşabilirsiniz: http://mirmirik.com/2009/10/12/muffinmaker-v2-0b/

4 thoughts on “MuffinMaker v1.0b

  1. Sevgili Tolga,
    sana bu satirlari yazarken, bana bu kalbin kadar temiz blog sayfasini ayirdigin icin oncelikle tesekkur eder, ardindan………… puueheheheheheh laaan naber 😀 cok guzel bir program oldugunu dusunuyorum, bizim hanim devamli bloguna fotograf eklerken benim basimin etini yerdi sunlari kucultsene bana diye.. isine yarayacagina cok eminim… onun adina ve (ozellikle) kendim adina tesekkur eder, ensenden operim

    eski gunleri de ozledim ayrica

    uzaklardan sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top