mirmirik / günlük / Couchbase 2.0 – Could not connect to localhost:8091

Couchbase 2.0 – Could not connect to localhost:8091

Posted on

Bir iş için noSQL araştırması içindeyiz bir süredir. Eski günler hatırına ve uzun süredir uzak kaldığım teknolojiye tekrar girmek için iyi bir fırsat olarak gördüm ve ben de kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalıştım. Önce MongoDB ile denemeler yaptım. Evdeki VM üzerindeki Ubuntu’ya kurdum ve .NET ile buna erişip neler yapılabildiğini araştırdım. Yıllarca relational DB ile çalıştıktan sonra garipsesem de inceledikçe merakım daha da arttı. Okuduklarım üzerine bir de Couchbase’ i denemeye karar verdim. Sitesinden Windows sürümünü indirdim ve bir sıkıntı olmadan da kurdum. Ancak sunucuya erişim yapmaya çalıştığımda Chrome’un meşhur ekranı ile karşılaştım:

Cannot connect to localhost:8091

Beklemediğim bir cevap… Sorunu çözmek için şu adımları takip ettim.

1. Mantıken kurulmuş olan bir servis olmalı ve çalışır olmalı(Kurulmuş ve çalışıyor):

Service is running2. Bu servis mantıken bir port dinliyor olmalı. Couchbase sitesinden ilgili portları buldum.

3. Bu portlardan herhangi birisini dinleyen var mı (sorunuma özel olarak 8091 dinleniyor olmalı. Ancak portlardan sadece 8092 aktif olarak dinleniyor görülüyordu.)?

Computer active ports

Not: Aktif portlarınızı DOS komut satırında “netstat -an -p tcp” komutu ile görebilirsiniz.

4. “localhost” doğru olarak 127.0.0.1 üzerinde tanımlıydı. Burada da sorun yoktu. Windows servisini durdurup tekrar başlattım ve event viewer’ a göre bir hata da gelmedi.

5. Couchbase’ in kurulduğu dizine baktım(varsayılan olarak “C:\Program Files\Couchbase\” ve “Server\bin” altında şu .bat dosyalarını gördüm:

service_register.bat
service_reregister.bat
service_unregister.bat
service_start.bat
service_stop.bat

6. service_register.bat dosyasını açtım. Sadece 20 yıl içinde batch dosyaların içine yazılan kodların ne hale geldiğini görünce halime acıdım. Dosya içinde “for /f “tokens=1* delims=” %%a in (‘cmd /q/c “type bin\ipaddr.out”‘) do set IP_ADDR=%%a” diye bir satır vardı.  IP_ADDR değişkeni bir şekilde “%%a” değerini alıyordu. Bu değeri nasıl aldığını ise yazılımdaki OOM ile çözdüm(Olsa Olsa  Metodolojisi). Bir önceki komut mantıken “bin/ipaddr.out” dosyası ile ilgili bir şeyler yapıyordu. Bu dosyayı açtım.

7. Ve sonuç. Dosya içinde verilen IP adresi “169.254.252.63” olarak yazılmış. Bunu 127.0.0.1 olarak değiştirdim(yazma hakkınız yok vs. gibi saçmaladı tabi ki Windows ama CMD.EXE’ yi ya da Notepad’i administrator hakkı ile çalıştırırsanız sorun olmuyor).

Wrong IP Adress

 

8. service_unregister.bat dosyasını çalıştırdım. Daha sonra da service_register.bat dosyasını.

9. Ve sonuç: Couchbase 2.0 çalışmakta.

running

done

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top