mirmirik / Düşünce - Bilim / Mutlu Yıllar Darwin

Mutlu Yıllar Darwin

Posted on

Teoloji ve akıl yürütebilme(sorular sorabilme) yetisi arasında yıllardır süren savaşa -akıl lehine- çok büyük bir katkıda bulunan Charles Darwin` in doğum günüydü geçtiğimiz ayın 12` si(Şubat 12).
Darwin, 20 yaşında çıktığı gezisinde yaptığı gözlemler ve sonrasındaki bilimsel çalışmaları neticesinde “On the Origin of Species” (Türlerin Kökeni) isimli, insanlık tarihindeki en önemli yapıtlardan birisini kazandırmıştır tüm insanlara. Tüm canlıların (bir dine inananların ve hayalperestlerin iddia ettiğini aksine) bir yaratıcı tarafından ve şans eseri değil, doğal eleme yolu ile bugüne ulaştığını iddia etmiştir.
Oysa, kendisinin değeri pek bilinmez. Özellikle de bizim gibi dinsel baskı altında yaşayan toplumlarda pek tanınmaz, tanıtıldığı kadarıyla da pek sevilmez. Çünkü çıkan kitabında(ve sonraki baskılarında), o güne kadar toplumları sindiren, korku altında tutan, eşitliklere tamamen karşı olan dinlerin söylediğinin tersini söylemiştir. Herkesin tek yaratıcı tarafından olduğu gibi yaratıldığına, tüm canlıların ilk yaratıldıkları gibi olduğuna, asla değişmediklerine dair teolojik inanışın aksini iddia etmiştir. Tabi ki insanlık tarihindeki en büyük katliamların sorumluları olan dinsel inanırlar, buna hemen karşı çıkmıştır. Söylediklerinin ne kadar saçma olduğunu iddia etmişler ve yıllardır din adı altında baskıda tuttukları toplumun uyanmasını istemedikleri için önergelerin aksini savunmuşlar, evrim teorisinin yanlışlarını aramış durmuşlardır.
Türkiye` de de(ki son zamanlarda dinsel baskıların çok yoğunlaştığı bir yerdir kendisi), Sünni İslamiyet baskısı yüzünden bilimsel ilerlemelere hep karşı durulmuş; okumaksızın, anlamasızın, bilmeksizin, araştırma yapmaksızın, sorgulamaksızın körü körüne inanılmıştır bir çok yalana. Oysa gönderildiği söylenen “Kitap”, ilk olarak şöyle demiştir inanırlara:
1. Ikre` bismi rabbikelleziy halak
2. Halekal`insane min `alak
3. Ikre` ve rabbükel`ekrem
4. Elleziy `alleme bilkalem
5. Allemel`insane ma lem ya`lem

Türkçesi ile;
1, 2. Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak” dan yarattı.(mirmirik: “alak” kelimesi, ilk başlarda kan pıhtısı olarak ele alınsa da, Arapça` daki asıl anlamı “Kene/sülük” gibi yapışkan ve kan emen canlı şeklindedir. Embriyo da, sülük ya da kene gibi, rahimden atılmamak için bir tür asit salgılayarak rahim duvarını eritir ve buraya yapışır(ya da yapıştığı rivayet edilir). Elmalılı Hamdi Yazır tarafından, bu kelimenin, insanın yaratılış safhalarından olan aşılanmış yumurtayı(embriyo) ifade ettiği söylenmiştir)
3. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır.
4, 5. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.

Konuyu dağıtmadan, asıl olana gelelim. Evrim teorisi, çamur atmak için söylenenlerin, bir şekilde kitaplar bastırıp bedava dağıtanların, kendi dediklerini çürüttüğü için web sitesi yasaklayanların dediklerinin aksine şunları söylemez(Evet, ünlü Profesör Richard Dawkins` in sitesi Türkiye` den ulaşıma kapalı, biliyor muydun liberal/demokrat/dindar/a.k. partisi` ne oy veren özgürlükçü(!)arkadaşım?):
a. Canlı yaşamı ve şimdiki türevleri rastgele/şans eseri olmuştur. (Evrim teorisi tam aksini savunmaktadır. Herşey kurallar çerçevesinde, doğal seçilimin yolu ile olmuştur. Matematiksel olarak herhangi bir canlının günümüze kadar izlediği yol belirlenebilir. Teknoloji ilerledikçe, bu daha da kesin hale gelebilir.)
b. Evrim teorisi insanların maymundan geldiğini söylemektedir. (En büyük ve en çok yandaş bulan yalanlardan[nedense]. Evrim teorisi asla ve asla insanların maymundan geldiğini söylememiştir. Evrim teorisi, insanlar ile şempanzelerin atalarının ortak olduğunu söyler sadece. Bu ikisi, akıl yürütebilenler için çok farklıdır. Hem de çok.)
Darwin, insanoğlunun tüm insanlık tarihindeki en önemli başyapıtlarından birisini meydana getirmiş ve din denilen bağlayıcı ve sorgulara yer bırakmayan olguya karşı, akıl ve sorgulayabilme yetisi lehine silah sağlamıştır. Yaptığı yardımlar umarım boşa gitmeyecek ve insanoğlu bir gün doğru yolu bulabilecektir. Din, akıl,yaratlış hakkında bir kaç internet sayfasının bağlantı adreslerini aşağıya yazmaya çalıştım. Konu hakkında daha sonra yazmaya çalışacağım.
IQ ve dinsel inanış araştırması(IQ[zeka seviyesi] arttıkça, dinsel inanışın azaldığına dair araştırma):
http://hypnosis.home.netcom.com/iq_vs_religiosity.htm
IQ ve dinsel inanış araştırmasına cevap
http://www.godandscience.org/apologetics/religion_vs_iq.html
Dine inananlar ile inanmayanlar arasındaki beyinsel fark araştırması
http://www.physorg.com/news155404273.html
Ülkelere göre evrim teorisine inananlar(Özal` ın yolunu takip edenlere müjde, istatistiklere göre küçük Amerika oluyoruz sonunda):

Public Acceptance of Evolution

BBC` nin Darwin sayfası(Bizim çok “demokrat”(!) ve “özgürlükçü”(!) hükümetimiz yapabilir mi bunu?):
http://www.bbc.co.uk/darwin/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top